دفـــــــــــاع مقدس
 
نويسندگان

وصیت نامه داریوش بزرگ:
اینک که من از دنیا میروم، بیست و پنج کشور جزو امپراتوری ایران است و در تمامی این کشورها پول ایران رواج دارد و ایرانیان در آن کشورها دارای احترام هستند و مردم آن کشورها نیز در ایران دارای احترامند، جانشین من خشایار شاه باید مثل من در حفظ این کشورها کوشا باشد و راه نگهداری این کشورها این است که در امور داخلی آنها مداخله نکند و مذهب و شعائر آنان را محترم شمرد.


اکنون که من از این دنیا میروم ، تو دوازده کرور در یک زر در خزانه داری و این زر یکی از ارکان قدرت تو میباشد، زیرا قدرت پادشاه فقط به شمشیر نیست، بلکه به ثروت نیز هست. البته به خاطر داشته باش تو باید به این خزانه بیفزایی نه اینکه از آن بکاهی، من نمی گویم که در مواقع ضروری از آن برداشت نکن، زیرا قاعده این زر در خزانه آن است که هنگام ضرورت از آن برداشت کنند، اما در اولین فرصت آنچه برداشتی به خزانه برگردان.


مادرت آتوسا (‌دختر کورش کبیر) بر گردن من حق دارد، پس پیوسته وسایل رضایت خاطرش را فراهم کن.


ده سال است که مشغول ساختن انبارهای غله در نقاط مختلف کشور هستم و من روش ساختن این انبارها را که از سنگ ساخته می شود و به شکل استوانه هست در مصر آموختم و چون انبارها پیوسته تخلیه می شود ، حشرات در آن به وجود نمی آید و غله در این انبارها چندین سال می‌ ماند بدون اینکه فاسد شود و تو باید بعد از من به ساختن انبارهای غله ادامه بدهی تا این که همواره آذوغه دو یا سه سال کشور در آن انبارها موجود باشد و هر سال بعد از این که غله جدید بدست آمد از غله موجود در انبارها برای تامین کسری خوار و بار استفاده کن و غله جدید را بعد از این که بوجاری شد به انبار منتقل نما و به این ترتیب تو برای آذوقه در این مملکت دغدغه نخواهی داشت ولو دو یا سه سال پیاپی خشک سالی شود.هرگز دوستان و ندیمان خود را به کارهای مملکتی نگمار و برای آنها همان مزیت دوست بودن با تو کافیست، چون اگر دوستان و ندیمان خود را به کارهای مملکتی بگماری و آنان به مردم ظلم کنند و استفاده نامشروع نمایند ، نخواهی توانست آنها را مجازات کنی، چون با تو دوست‌اند و تو ناچاری رعایت دوستی نمایی.


کانالی که من میخواستم بین رود نیل و دریای سرخ به وجود آورم ( کانال سوئز‌) به اتمام نرسید تمام کردن این کانال از نظر بازرگانی و جنگی خیلی اهمیت دارد، تو باید آن کانال را به اتمام رسانی و عوارض عبور کشتی‌ها از آن کانال نباید آنقدر سنگین باشد که ناخدایان کشتیها ترجیح بدهند که از آن عبور نکنند.


اکنون من سپاهی به طرف مصر فرستادم تا این که در این قلمرو ، نظم و امنیت برقرار کند، ولی فرصت نکردم سپاهی به طرف یونان بفرستم و تو باید این کار را به انجام برسانی، با یک ارتش قدرتمند به یونان حمله کن و به یونانیان بفهمان که پادشاه ایران قادر است مرتکبین فجایع را تنبیه کند.


توصیه دیگر من به تو این است که هرگز دروغگو و متملق را به خود راه نده، چون هر دوی انها آفت سلطنت‌اند و بدون ترحم دروغگو را از خود بران. هرگز عمال دیوان را بر مردم مسلط نکن و برای این که عمال دیوان بر مردم مسلط نشوند، قانون مالیات را وضع کردم که تماس عمال دیوان را با مردم خیلی کم کرده است و اگر این قانون را حفظ نمایی عمال حکومت زیاد با مردم تماس نخواهند  داشت.


افسران و سربازان ارتش را راضی نگاه دار و با آنها بد رفتاری نکن، اگر با آنها بد رفتاری نمایی آنها نخواهند توانست مقابله به مثل کنند، اما در میدان جنگ تلافی خواهند کرد ولو به قیمت کشته شدن خودشان باشد و تلافی آنها این طور خواهد بود که دست روی دست می‌ گذارند و تسلیم می شوند تا اینکه وسیله شکست خوردن تو را فراهم کنند.


امر آموزش را که من شروع کردم ادامه بده و بگذار اتباع تو بتوانند بخوانند و بنویسند تا این که فهم و عقل آنها بیشتر شود و هرچه فهم و عقل آنها بیشتر شود تو با اطمینان بیشتری حکومت خواهی کرد.


همواره حامی کیش یزدان پرستی باش، اما هیچ قومی را مجبور نکن که از کیش تو پیروی نماید و پیوسته و همیشه به خاطر داشته باش که هر کسی باید آزاد باشد تا از هر کیشی که میل دارد پیروی کند.


بعد از اینکه من زندگی را بدرود گفتم، بدن من را بشوی و آنگاه کفنی را که من خود آماده کردم برمن بپیچان و در تابوت سنگی قرار بده و در قبر بگذار ، اما قبرم را مسدود مکن تا هر زمانی که می توانی وارد قبر بشوی و تابوت سنگی من را آنجا ببینی و بفهمی که من پدرت، پادشاهی مقتدر بودم و بر بیست و پنج کشور سلطنت می کردم . مردم و تو نیز خواهید مرد، زیرا سرنوشت آدمی این است که بمیرد، خواه پادشاه بیست و پنج کشور باشد، خواه یک خار کن و هیچ کس در این جهان باقی نخواهند ماند، اگر تو هر زمان که فرصت بدست می آوری و وارد قبر من بشوی و تابوت مرا ببینی ، غرور و خودخواهی برتو غلبه نخواهد کرد، اما وقتی مرگ خود را نزدیک دیدی، بگو قبر مرا مسدود کنند و وصیت کن که پسرت قبر تو را باز نگه دارد تا این که بتواند تابوت حاوی جسدت را ببیند.


زنهار ، زنهار هرگز هرگز خودت هم مدعی و هم قاضی نشو، اگر از کسی ادعایی داری موافقت کن یک قاضی بی طرف آن ادعا را مورد رسیدگی قرار دهد و رای صادر کند، زیرا کسی که مدعیست اگر قضاوت کند ظلم خواهد کرد.


هرگز از آباد کردن دست بر ندار، زیرا که اگر از آباد کردن دست برداری ، کشور تو رو به ویرانی خواهد گذاشت، زیرا قائده اینست که وقتی کشوری آباد نمی شود به طرف ویرانی می رود، در آباد کردن، خفر قنات،  احداث جاده و شهر سازی را در درجه اول قرار بده.


عفو و دوستی را فراموش مکن و بدان بعد از عدالت برجسته ‌ترین صفت پادشاهان عفو است و سخاوت، ولی عفو باید فقط موقعی باشد که کسی نسبت به تو خطایی کرده باشد و اگر به دیگری خطایی کرده باشد و تو عفو کنی، ظلم کرده‌ای زیرا حق دیگری را پایمال نموده ای.


بیش از این چیزی نمی گویم ، این اظهارات را با حضور کسانی که غیر از تو اینجا حاضرند کردم تا این که بدانند قبل از مرگ من این توصیه ها را کرده‌ام و اینک بروید و مرا تنها بگذارید ، زیرا احساس می کنم مرگم نزدیک شده است.Kindly consider the enclosed attachments.
-----------------------------------------------------------
Contact us if you may need any clarification.

H.Parvizizadeh
Bank Mellat Kermanshah Central Branch
Tel: +98 831 7281458
Fax: +98 831 7271468

 

[ ۱۳۸٢/٤/٢٠ ] [ ٩:٢٩ ‎ب.ظ ] [ ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
 
صفحات اختصاصی
امکانات وب
RSS Feedفروش بک لینک طراحی سایت