دفـــــــــــاع مقدس
 
نويسندگان

بنام خدا

به بهانه عملیات کربلای 5

عملیات کربلای چهار در میان باور و ناباوری دوستان و دشمنان انقلاب در منطقه ای به عرض حدود 40 کیلو متر از پاسگاه زید عراق تا تقاطع رودخانه کارون و اروند رود شروع شد . شاید کمتر کسی می توانست پیش بینی کند که سر انجام عملیات چه خواهد شد . .... نیروهای عراقی بعد از عملیات والفجر هشت که بطور وحشتناکی  غافلگیر شده بودند و اکثر فرماندهان و بازرسان عراقی در بازدید دیماه 1364 از خطوط مقدم جبهه اروند و ارائه گزارش به ستاد کل نیروهای مسلح عراق مبنی بر عدم امکان حمله از طرف هر نیروی مسلحی بخصوص ایران بشدت سرخورده شده بودند و فرماندهان توانائی همانند ماهر عبد الرشید و خلیل الدوری و ضیا ئد الدین جمال بشدت خود را سر افکنده می دیدند . با تلاش فراوان و کمکهای مستشاری و اطلاعاتی و عملیاتی سعی در برطرف نمودن نقاط ضعف خود داشتند . از این رو با بکارگیری تجربیات گذشته در عملیات والفجر هشت و مردود شناختن عدم امکان عبور از اروند  ، تمام تلاشهای جمع آوری اطلاعات را بکاربسته و با دریافت تصاویر ماهواره ای حتی با مقایس متریک 50 سانتیمتری و کمک هواپیماهای ایواکس مستقر در عربستان و همچنین تقویت جواسیس درون و برون مرز ی تلاش نمودند تا ضعفهای خود را جبران نمایند . از این رو  می توان گفت در این مقطع جنگ به بلوغ قابل قبولی رسیده بودند و می توانستند حرکات نیروهای ما را تجزیه و تحلیل کنند . پس از بازرسی آذر ماه 1365  از خطوط دفاعی اروند با جمع بندی بعمل آمده اعلام نمودند ، عدم امکان عبور از اروند منتفی و با توجه به تجربیات بدست آمده ایران از عملیات والفجر هشت و تمرکز نیروها در شلمچه و اروند ، احتمال عملیات در این منطقه ومنطقه هورالعظیم متصور است . و از طرفی محدودیت های فراوان زمانی و مکانی برای عملیات نیروهای و سختی عملیات عبور از رودخانه که فقط یکبار تجربه شده بود . و همچنین سنگینی و حجم سیستم های موانع در ساحل جنوب غربی اروند و غرب شلمچه باعث سختی و شرطی شدن عملیات کربلای چهار شد که در این شرایط و در جمع بندی بعمل آمده مقرر شد که عملیات با تمام توان به اجرا در آید . و با توجه به عوامل بیشمار ناشناخته در حین عملیات که ظهور و بروز هرکدام از عوامل ناشناخته می تواند اثر تعیین کننده ای بر روی نتیجه  عملیات داشته باشد . از این رو  نتیجه دلخواه در عملیات کربلای چهار بدست نیامد  و دشمن توانست با بکارگیری تجربیات گذشته و همچنین کمک بی دریغ قدرتهای بزرگ و کوچک هم پیمان علیه نیروهای خودی وارد عمل شود و نام ضد حمله خود را نیز حصاد الاکبر ( دروی بزرگ ) بنامد ، از این رو  سریعا برای کم کردن ضایعات و تلفات  به نیروهای عمل کننده دستور عقب نشینی صادر و کلیه نیروها بدون نتیجه قابل قبول  به خطوط اولیه باز گشتند ، تنها در محور شلمچه بعضی از خطوط دشمن در میان نا باوری نیروهای خودی شکسته شده بود که آنهم امکان بهره برداری لازم را نداشت .

 

                                   

                                                 

 

شرایط بسیار سخت می نمود . انتظار مردم عزیز از این عملیات بر آورده نشده بود . نظام سیاسی عملیات نظامی موفقی را مطالبه می کرد . فرماندهان مستاصل شده بودند . روزهای سختی سپری می شد . تراکم نیروها در پشت خطوط شلمچه تا خرمشهر و تدارکات وسیع در خرمشهر ، منطقه جنوب را با شرایط سخت و طاقت فرسائی مواجه کرده بود تصمیمی سخت باید گرفته می شد . ادامه عملیات از بخش موفق شده شلمچه و یا بازگشت تمامی نیروها به عقب و از دست دادن فرصت  .

آقای هاشمی رفسنجانی شخصا به قرارگاه مقدم حاضر و طی جلسات مکرر اوضاع را بررسی می کرد . محسن رضائی در جلسات شبانه روزی با فرماندهان نقاط قوت و ضعف نیروها ی عمل کننده و منطقه را بررسی می کرد . نیروهای اطلاعات و عملیات کماکان به بررسی منطقه و شناسائیهای عمقی در منطقه شلمچه در سخت ترین شرایط اقدام می نمودند .

                        

 

 

پنجم دیماه 1365  بنا بود جلسه با حضور هاشمی رفسنجانی شروع در ساعت سه بعد از ظهر شروع شود . همه فرماندهان موثر حضور یابند . راس ساعت سه جمعی حاضر شده و تعدادی هنوز نیامده بودند . بر خلاف همیشه که جلسه با دقایقی تاخیر شروع می شد . راس ساعت سه جلسه با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید شروع شد و از حضور متاخرین جلوگیری بعمل آمد . فضا تماما متلاطم و اضطراب آور بود . هرکدام از فرمانهان به گزارش وضعیت خود پرداختند . اعم از نیرو و امکانات و روحیه و شایستگی رزمی . که اکثر یگانها در وضعیت مطلوبی بسر می بردند . چگونگی منطقه و وضع دشمن مورد بررسی قرار گرفت . تقریبا همه فرماندهان در عین حالی که آماده اجرای عملیات بودند ولی اضطراب از عدم موفقیتی دیگر باعث می شد  با تردید و شک و دودلی اظهار نظر نمایند که در این میان آقا محسن و آقای شمخانی و آقارحیم تلاش زیادی می نمودند تا کنترل اوضاع را داشته و از جلسه ای که به نوبه خود یکی از بحرانی ترین جلسات جنگ بود نتیجه گیری نمایند  . پس از گزارش فرماندهان یگانها ، اطلاعات و عملیات گزارش خود را با تشریح منطقه عملیات و وضعیت نیروهای دشمن آغاز کرد  .

اهمیت منطقه عملیات :

منطقه عمومی بصره از جهات مختلف دارای اهمیت منحصر به فردی در کل عراق بوده و برای رژیم بعث عراق حائز اهمیت است .

1 – د و مین شهر بزرگ عراق محسوب شده و از نظر اقتصادی و جمعیتی بعد از بغداد بزرگترین شهر عراق محسوب می شود .

2 – بندر ام القصر در جنوب بغداد واقع شده که تمامی نیروی دریائی عراق در آنجا گسترش پیدا کرده است ، هرچند که این بندر در عملیات والفجر هشت بهمراه نیروی دریائی عراق نسبتا منهدم شد ولی بیانی از اهمیت منطقه محسوب می شود .

3 – بزرگراه صفوان که شاهرگ حیاتی عراق محسوب می شود از بنادر کویت و عربستان شروع و به بصره و بعد به بغداد راه داشته که در آن شرایط شریان حیاطی کشور عراق محسوب می شود .

4 – بافت جمعیتی بصره با توجه به شیعی بودن آن امکان بالقوه ای برای کمک به نیروهای خودی را فراهم نموده تا از موفقیت نسبی بالا تری برخوردار باشند .

وضعیت دشمن :

1 – نیروهای دشمن به گمان اینکه عملیات سالانه نیروهای خودی به اتمام رسیده در آرامش نسبی بسر می برند .

2 – ستاد کل نیروهای دشمن برابر اطلاع ، فرماندهان عمده خود را به مرخصی  فرستاده و برابر اطلاع خیلی از فرماندهان عراقی مرخصی های خود را خارج از کشور عراق می گذرانند .

3 – برابر اطلاع با توجه به اتمام عملیات سالانه ایران ، حدود 40 درصد نیروهای عراقی به مرخصی اعزام شده اند .

4 – عمده نیروهای عراقی در بخش جنوبی اروند و شطالعرب مستقر شده که از نظر نقل و انتقال به بخش شمالی منطقه شلمچه با مشکل مواجه می باشند .

 

5 – عبور نیروهای عراقی از جنوب اروند و شط العرب به منطقه غرب شلمچه مستلزم عبور از روی پلهای مستقر بر رو ی شطالعرب در منطقه مسکونی بصره بوده که مشکلات جدی را به همراه داشته و زمان زیادی را می طلبد .

 

                                        

 

     

 

6 – خط پدافندی شلمچه شکسته شده و تصور غیر قابل نفوذ بودن و شکسته شدن از بین رفته است . و نیروهای خودی انگیزه لازم را برای  شکستن مجدد خطوط شلمچه دارند . و این خطوط در عین حال که از بیشترین امکانات دفاعی برخوردار است . اکنون یکی از نقاط ضعف عراق نیز محسوب می شود .

7 – نیروهای خودی در منطقه مورد نظر مستقر بوده و تنها با یک چرخش نود درجه از سمت جنوب به سمت شلمچه ( غرب ) آمادگی عملیات را پیدا می کنند .

8 – نیروهای خودی از نظر تعداد و امکانات در شرایط مطلوبی بوده و از روحیه بالا و انگیزه لازم برای اجرای عملیات برخور دارند .

توانائیهای دشمن :  

1 - تمرکز نیروهای دشمن در جنوب کشور و گسترش پایگاه های دفاع هوائی ارتش عراق در شعیبیه و ناصریه . که می تواند فعالیت های هوائی ما را مختل نماید .

2 – وسعت و گسترش سیستمهای موانع دشمن در کل خطوط دفاعی بی نظیر بوده و باید با دقت کامل از موانع عبور شود .

نتیجه گیری :

با توجه به توضیحات ارائه شده در صورتی که نیروهای خودی از سرعت و توان و دقت لازم برخوردار باشند خواهند توانست ظرف 10 الی 15 روز را با موفقیت اجرای عملیات نمایند و پس از این مدت با فراخوانی فرماندهان و نیروهای عراقی و همچنین گسیل نیروهای جنوبی اروند به شمال اروند و حضور در منطقه غرب شلمچه . نیروهای خودی به سختی خواهند توانست در منطقه موفقیت هائی را بدست آورند . و همچنین در صورت موفقیت نیروهای خودی در این منطقه برتری رزمی قابل قبولی برای جهانیان و کشورهای منطقه به اثبات خواهد رسید و همچنین همه خطوط مستحکم عراق قابلیت شکنندگی یافته و ناامن جلوه می نماید . با توجه به این مطلب که هر متر پیشروی در این منطقه خود بخود به اندازه  یک یا چند کیلومتر در مناطق دیگر محسوب می شود . تهدید بالقوه و فوقالعاده ای را برای کشور عراق محسوب خواهد شد . و در این راستا تزلزلی را که در نتیجه عدم موفقیت عملیات کربلای چهار بوجود آمده است . ترمیم خواهد شد .

جلسه با تصمیم جدی برای عملیات خاتمه یافت . و هرکدام از یگانها برای ایجاد تمهیدات و آمادگی لازم به محل ماموریت خود مراجعه نمودند .

13 روز بعد . از عملیات کربلای چهار عملیات کربلای پنج با قدرت و صلابت بی نظیری در منطقه شلمچه با بکارگیری سه قرارگاه عمده و یگانهای قدرتمندشان در بامداد 19/10/1365 با رمز مبارک یا زهرا ( س )  شروع شد .

 

                    

 

 در این عملیات نیروهای اسلام با بکار گیری بیش از 200 گردان رزمی توانستند از شمال و شرق 5 ضلعی  با قدرت خطوط مستحکم عراق را شکسته و مجموعه 5 ضلعی را به تصرف در آورده و قرارگاه های فرماندهی ارتش عراق را تهدید کنند . درگیریهای شدید در منطقه دوعیجی و نهر جاسم و نوک کانال پرورش ماهی در طول جنگ بی سابقه بود . علاوه بر آن یگانهای لشکر 41 ثارالله و لشکر 25 کربلا و لشکر 27 محمد رسول الله که به بخش جنوب غربی کانال دفاعی پرورش ماهی وارد شده بودند  ، با قدرت و صلابت وصف ناپذیری توانستند با تهدید جناح شمالی دشمن ترتبیات حرکت نیروها را به سمت بصره تسهیل نمایند  که تا خطوط دفاعی 1000 و 2000 موصوف ارتش عراق پیشروی نمایند . لشکرهائی همانند14  امام حسین ، 8 نجف اشرف ، 5 نصر ، 7 ولیعصر 21 امام رضا ، 44 قمر بنی هاشم ،  57 ابوالفضل  ، 33 المهدی و سایر یکانهای قدرتمند سپاه و همچنین هوانیروز جان برکف و نیروی هوائی ارتش که جوانمردانه جنگیدند و توانستند. رشادت های وصف ناپذیری از خود بجای بگذارند . و در مقابل دشمن با بکارگیری حدود 400 گردان رزمی توانست پیشروی نیروهای خودی را در خطوط دفاعی 2000  سد نماید .  عملیات با انهدام  40 فروند هواپیما ، 4 قروند هلی کوپتر ، 700 دستگاه تانک و نفربر  ، 400 دستگاه خودرو ، 80 قبضه توپ صحرائی و 30 قبضه توپ ضد هوائی و با غنیمت گرفتن حدود 200 دستگاه تانک و نفربر ، 200 دستگاه خودرو نظامی ، 140 قبضه توپ صحرائی و ضد هوائی ، 100 دستگاه مهندسی و تعداد قابل توجهی خمپاره انداز و تفنگ 106 و سلاحهای سبک به پایان رسید .

 

 

 

پس از عملیات کربلای 5 دشمن با جمع بندی از توان رزمی نیروهای دو طرف به این نتیجه رسید که ایران اسلامی برنده قاطع جنگ خواهد بود . و اگر زود تر دست به اقدامی نزند . بزرگترین حادثه تاریخ بوقوع خواهد پیوست و کشوری نو پا بدون هیچگونه کمک مالی و تجهیزاتی بر کشور تا دندان مسلح با کمک همه کشورهای حامیش پیروز شده است و آنگاه سمبلی برای آزادیخواهان و انقلابیون جهان خواهد شد . از این رو در کمتر از دو ماه اقدام به تصویب قطعنامه 598 نمود که در این قطعنامه سعی شده بود بخشی از نظرات جمهوری اسلامی نیز مد نظر قرار گیرد .  و بدینوسیله برگ بزرگی از تاریخ رقم بخورد و قطعنامه 598 نوشته و توسط سازمان ملل اعلام و صادر گردد .

 

احمد سوداگر

 

سازمان رزم نیروهای  خودی

براساس موجودی 200 گردان نیرو، سازمان رزم به شكل زیر طراحی شد:
قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص)
قرارگاه كربلا
لشكر
25 كربلا
لشكر
41 ثارالله(ع)
لشكر
19 فجر
لشكر
10 سیدالشهدا(ع)
لشكر
31 عاشورا
تیپ مستقل
33 المهدی(عج)
تیپ مستقل
18 الغدیر
تیپ مستقل
48 فتح
قرارگاه نجف
لشكر
17 علی‌بن‌ابیطالب(ع)
لشكر
5 نصر
لشكر
105 قدس
لشكر
155 ویژه شهدا
لشكر
21 امام رضا(ع)
تیپ مستقل
57 حضرت ابوالفضل(ع)
تیپ مستقل
29 نبی‌اكرم(ص)
تیپ مستقل
12 قائم(عج)
قرارگاه قدس
لشكر
27 محمد رسول‌الله(ص)
لشكر
7 ولی‌عصر(عج)
لشكر
8 نجف اشرف
لشكر
14 امام حسین(ع)
لشكر
32 انصارالحسین(ع)
تیپ مستقل
44 قمر بنی‌هاشم(ع)
همچنین، گردان مستقل
38 زرهی ذوالفقار، تیپ 20 زرهی رمضان و تیپ توپخانه 15 خرداد تحت امر قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) بودند. در مجموع، 24 گردان توپخانه آماده آتش وجود داشت.
در جریان عملیات نیز قرارگاه عملیاتی نوح و تیپ‌های مستقل
110 خاتم‌الانبیاء(ص) و 22 بدر به سازمان رزم عملیات ملحق شدند.

 

 

استعداد و ترکیب نیروهای  دشمن :

 شامل نیروهائی که قبلا در منطقه حضور داشتند  و نیروهائی که در طول اجرای عملیات نیروهای خودی وارد منطقه شدند  باید توجه داشت که دشمن بعثی به اهمیت منطقه واقف و تمام توان خود را برای توقف پییشروی نیروهای خودی بکار گمارد .

منطقه عملیاتی در حوزه پدافندی سپاه سوم عراق بود و سه لشكر 11 پیاده، 5 مكانیزه و 3 زرهی در این منطقه مستقر بودند.
با شروع عملیات، تعداد دیگری از لشكرهای عراق به تدریج در منطقه عملیاتی حضور یافتند. این لشكرها عبارت بودند از:
الف- پیاده :
لشكرهای
2، 4، 7، 8، 22، 32، 14، 15، 25، 18، 30، 29، 27، 28، 33، 20 و 35
ب- زرهی :
لشكرهای
6، 10 و 12
ج- مكانیزه :
لشكر
1
د- گارد ریاست جمهوری :
لشكرهای
1، 2، 3 و 6
در ذیل، تمامی یگان‌هایی كه به منطقه كربلا -
5 اعزام شدند، بر حسب تیپ آورده شده است:
الف- پیاده :
تیپهای
36، 4، 5، 29، 18، 19، 33، 39، 23، 22، 28، 45، 47، 48، 14، 44، 71، 72، 74، 75، 76، 78، 79، 81، 82، 83، 84، 88، 90، 91، 93، 94، 95، 96، 101، 102، 103، 105، 106، 107، 109، 111، 112، 113، 114، 116، 117، 118، 119، 120، 238، 412، 413، 417، 418، 421، 422، 423، 426، 428، 429، 430، 431، 435، 436، 437، 438، 439، 442، 443، 501، 502، 506، 603، 604، 605، 701، 702، 703، 704، 707، 801 و 805
ب- زرهی :
تیپهای
34، 6، 12، 26، 30، 16، 17، 42، 37، 50 و گردان تانك لشكر 11 پیاده
ج- مكانیزه :
تیپ‌های
27، 8، 20، 15، 25، 24، 46
د- گارد ریاست جمهوری :
تیپ‌های
4، 5، 6، 7، 8، 16، 17 پیاده، 2 و 10 زرهی، 1 مكانیزه، و
هـ- نیروی مخصوص :
تیپ‌های
3  ،  65، 66 و 68 ،نیروی مخصوص و 11 كماندو
و- كماندو :
تیپ‌های
;کماندوئی ستاد كل، شامل هفت تیپ كماندویی از سپاه‌های هفت گانه و پنج گردان مستقل كماندو.
ز- توپخانه :
46 گردان

برابر گزترش اسرای عراقی در عملیات کربلای 5 نیروهای عراقی برای باز پس گیری شمال شرقی کانال دفاعی پرورش ماهی و  5ضلعی بالغ بر 2000 لوله آتش را تدارک دیده بودند ولی بحول قوت الهی عملیات با موفقیت تمام به پایان رسید .

 

 

 

[ ۱۳۸٦/٢/٧ ] [ ۱٠:۳۳ ‎ب.ظ ] [ امید مهاجر ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
 
صفحات اختصاصی
امکانات وب
RSS Feedفروش بک لینک طراحی سایت