دفـــــــــــاع مقدس
 
نويسندگان

نقشه سرزمینی دولت ماد

ترس از خورشید گرفتگی در 28 آوریل سال 585 پیش از میلاد (8 اردیبهشت ) سبب قطع جنگ ایرانیان ماد با ارتش لیدی (واقع در آناتولی غربی ــ آسیای صغیر) شد.
مادهای آریایی پس از مهاجرت به فلات ایران در منطقه ای که از ری آغاز و غرب فلات از جمله همه آذربایجان و کردستان امروز را شامل می شود اسکان گزیده بودند.

کردها ، لرها ، لک ها ، مردم همدان و آذری ها بازمانده مادها می باشند ، مادها بعدا به پایتختی همدان (هکمتان ــ اکباتان ) دولتی توسط دیااکو تاسیس کردند که نخستین حکومت ایرانی- آریایی محسوب می گردد ، تا متحدا بر ضد همسایگان غربی خود که از پراکندگی آنان سو استفاده می کردند و ضمن تجاوز نظامی، به جمع آوری اسیر می پرداختند که در دنیای باستان نوعی ثروت و منبع تولید بشمار می رفت مقابله کنند.

آنان موفق شدند دولت آشور را که بیش از دیگران اسیر گرفته بود مضمحل سازند.

در آن زمان در فلات ایران سایر اقوام آریایی نیز سکونت داشتند که شامل پارت ها ، پهلو ها ( پهلوی ها و موسس سلسله اشکانیان ) ، سغدی ها ، باکتریان ها ( باختری ها ) و آریا  ( هرات امروزی ) که ساکن خراسان بزرگ ( استان خراسان ،شرق سمنان ، شمال و مرکز افغانستان ،ترکمنستان ،ازبکستان ،تاجیکستان ،جنوب قزاقستان و غرب ایالت سین کیانگ چین امروزی ) بوده اند و هیرکانی ها ، کاسی ها ،کادوسی ها و تالشی ها که در کناره ی دریای کاسپین ( مازندران ) ساکن بودند ( نام دریای کاسپین و شهر قزوین _ گزبین _ از مردم کاسی گرفته شده است ) و ارمنی ها و گرجی ها ساکن در آلبانی  ( قفقاز جنوبی ) و سکاها و اوستیایی ها ساکن در قفقاز شمالی و بزرگترین دولت پارس ها (هم تبار مادها) تحت عنوان کیانیان در سیستان (سیت ها یا سکا های مهاجر )  و پشتون ها ( مردم جنوب افغانستان و شمال پاکستان امروزی ) و کرمان فعالیت داشت و پارس های جنوبی  ساکن در انشان یا پارس ( استان فارس ، بوشهر ، شمال خوزستان و ایلام کنونی)، دولت دیگری داشتند که کوروش بزرگ ، 26 سال پس  از جنگ ماد و لیدی و در 2569 سال پیش یعنی درست 559 سال پیش از میلاد مسیح ، از اتحاد اقوام ایرانی دولت واحد ایران را به وجود آورد که از نظر تمدن و توان و پیشرفت و وسعت در جهان سرآمد بود و می توان کورش بزرگ را پدر ایران یکپارچه نامید.

 هم اکنون به جز ایران ، اقوام ایرانی ساکن در کشورهای همسایه ایران از این شمارند :

کردها که در ترکیه،عراق،جمهوری آذربایجان و سوریه زندگی می کنند و جمعیتشان به 50 میلیون نفر می رسد.

تاجیک ها که 30% مردم ازبکستان و 17% مردم ترکمنستان و تعداد معدودی در قزاقستان ، قرقیزستان ،ایالت سین کیانگ چین و اکثریت کشور تاجیکستان را شامل می گردند.

افغانستان دارای چندین قوم می باشد که در شمال آن تاجیک های فارس زبان هستند، در مرکز و اندکی شمال هزارجات ( مغول هایی که تحت تاثیر فرهنگ ایرانی زبانشان فارسی تاجیکی می باشد و وجه تمایز آنها از تاجیک ها، ظاهر مغولی آنهاست و اکثرا شیعه می باشند ،تعدادی از این اقوام به ویژه در دوران آبادانی ایران در 100 سال اخیر به ایران مهاجرت کرده اند و در استان خراسان ساکنند  که به بربر یا خاوری معروفند و جمعیتی در حدود 500 هزار نفر می باشند ) و در جنوب پشتون ها می باشند ، سایر اقوام ساکن افغانستان شامل بلوچ ها ، سیستانی ها در جنوب غربی و تعدادی نیز ازبک و ترکمن در شمال افغانستان ساکن هستند که نشانه بارز آنها قیافیه مغولی آنها می باشد.

( بیشتر مهاجرین افغانی به ایران را هزارجات و ازبک ها که از تبار مغول ها می باشند ، تشکیل می دهند ، علت مهاجرت این دو قوم اکثریت شیعی و تمایل به دولت شیعی ایران می باشد ، البته تعدادی از افغانی های بلوچ و پشتون و سیستانی به استان سیستان و بلو چستان مهاجرت کرده اند. )

ارمنی ها که بیشتر ساکن ارمنستان ،ترکیه و به صورت پراکنده پس از قتل عام و آوارگی ارمنیان توسط ترک های عثمانی به سوریه،عراق،اردن،لبنان و فلسطین مهاجرت کرده اند.

گرجی ها که بیشتر ساکن گرجستان می باشند.

آبخازها و اوستیا ها که ساکن گرجستان و روسیه می باشند که زبانشان تحت تاثیر زبان روسی قرار گرفته است ،هنوز مردمانی در آن ناحیه ساکن هستند که خود را بازمانده پادشاهان ساسانی می دانند.

آذری ها و تالشی ها که ساکن جمهوری آذربایجان ( آران ) می باشند،آذری ها پس از هجوم هولاکو خان مغول و سکونت اقوام مغول در آن منطقه و در ادامه آن خانات ترک ،زبانشان که در اصل از شاخه های زبان مادی بوده با ترکی و مغولی در آمیخته است.

فارس های ساکن بحرین ، عمان ، امارات ، کویت ، قطر و عراق.

پارسیان هند و پاکستان که دینشان زرتشتی می باشد.

پشتون ها و بلوچ های ساکن پاکستان.

در خارج از حوزه جغرافیایی فلات ایران ، اقوام ایرانی دیگری نیز می زییند که زبانشان تحت تاثیر مردم آن مناطق دگرگون گردیده است ، که شامل:

قوم یاس که در اصل از یزد مهاجرت کرده و به هونگاری ( مجارستان ) و پس از هجوم مغولان از ایران کوچ کرده اند، زبان گویشی قوم یاس هم اکنون مجاری می باشد، هر سال جشنی در آنجا برای گرامی داشت سرزمین مادری برگذار می کنند.

قوم کروات یا مردم کرواسی که از خراسان ( بنا بر باورهایی در میان کروات ها ،خواف نام پیشین این مردم بوده است و هم اکنون شهری نیز در خراسان به همین نام وجود دارد ) در بالکان و در مرکز اروپا زندگی می کنند،زبان امروزی مردم کرواسی ،کرواتی و از شاخه های زبان اسلاو می باشد ، درباره علت مهاجرت کروات ها دلایل زیادی را بر می شمارند از جمله هجوم سکاها،اعراب و مغول ها.

 کروات ها نیز هر سال آیین بزرگداشت این کوچ را در مراکز علمی و با حضور مقامات دولتی برگذار می کنند.

شیعیان جنوب تایلند، که خود را بازمانده بازرگانان استان فارس می دانند که به این سرزمین کوچ کرده اند و با مردم بومی این ناحیه در آمیخته اند.

سید یا سادات یمن ،سید در زبان عربی به معنای آقا می باشد ،اعراب یمنی ایرانیان را آقا زاده (سید) می نامیده اند،این ایرانیان فرزندان درباریان و کارکنان دولتی و لشکری ایران بودند که در زمان ساسانیان که یمن بخشی از ایران بوده ، در آنجا ساکن شده اند،در قرون بعدی و در چند سده (قرن) اخیر تعداد زیادی از این ایرانیان که شیعه نیز بودند از آن کشور و زیر سلطه حکام متعصب سنی مذهب وقت کوچانده شده اند که اکثرا با لنج به ایران مهاجرت کرده و در خوزستان ساکن شده اند،بیشتر اعراب خوزستان از نسل سادات (ایرانی تباران یمن) می باشند،جالب است بدانید لهجه عربی مردم خوزستان با لهجه عربی مردم یمن تشابه بسیار دارد.

شیعیان زنگبار (تانزانیا) که خود را بازمانده تجار ایرانی می دانند و آرامگاه های بسیاری در این کشور با قدمت زیاد وجود دارد که نام ایرانیان را به زبان فارسی و محل تولد آنان را بر خود جای داده است به ویژه شیراز ،سمیرم و بندر سیراف، که بسیاری در آن نواحی ادعای فرزندان آنان را دارند.

بیگمان کشور ایران با این و سعت و شکوه و تمدن ، تاثیر فراوانی بر دنیا و همسایگان خویش داشته و دارد ، همسایگانی که اکثرا از روابط نامشروع انگلستان و روسیه با خیانت کارانی از درون حکومت ایران و به ویژه خاندان ننگین قاجار به وجود آمده اند ، اما در این دوران فرزندان ایران زمین بیدارند و ایران را از هرگونه زیاده خواهی و چشم داشت به این خاک پاسداری خواهند کرد،همانگونه که در جنگ با صدام (۴۹ کشور حامی مالی و نظامی و پشتیبانی و حتی نیروی نظامی برای عراق بودند)به خوبی غیرت ایرانی را به نمایش گذاشتند.

 

 

[ ۱۳۸٩/۱٠/٧ ] [ ۱٢:٥٠ ‎ق.ظ ] [ ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
 
صفحات اختصاصی
امکانات وب
RSS Feedفروش بک لینک طراحی سایت