دفـــــــــــاع مقدس
 
نويسندگان

نظر امام در مورد قطعنامه همان مطالبي است كه در پيام خود آورده‌اند

حميد انصاري، قائم مقام موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني (ره) و عضو هيئت علمي دانشگاه تهران، در بهمن ماه سال گذشته همزمان با روزهاي جشن پيروزي انقلاب اسلامي در گفتگو با خبرگزاري دانشجويان ايران به تشريح نظرات خود دربارة مسايل مختلف تاريخ انقلاب اسلامي پرداخت.

در بخشي از اين مصاحبه كه متن كامل آن در تاريخ ‌١٨/١١/٨١ بر روي خروجي خبرگزاري دانشجويان ايران قرار گرفته،به موضوع چگونگي پذيرش قطعنامة ‌٥٩٨ اشاره شده است كه درپي ‌مي‌آيد.


انصاري اظهار داشت: «‌بر اين نكته تاكيد مي‌كنم كه اصولاً امام خميني (ره) در امور حكومتي و خصوصاً مسايل مهم آن شديداً پايبند به مشورت با كارشناسان و مسئولين بودند و اين يك دستور ديني و قرآني است كه در تاريخ حكومت پيامبر اكرم (ص) و ائمه اطهار (ع) نمونه‌هاي زيادي نقل شده است.»

وي گفت: «‌حضرت امام هيچ‌گاه نسبت به مسئوليتي كه در مسند رهبري انقلاب اسلامي و فرماندهي كل قوا برعهده داشت فرافكني نكرده و شانه از زيربار مسئوليت خالي نمي كرد. مباني تصميم‌گيري و مديريت امام خميني در مسايل اجتماعي و حكومتي منبعث از مباني ديني و احكام الهي بود كه بر توكل بر خدا و تدبير عاقلانه امور و مشورت با اهل خرد و خبره و در نظرگرفتن مصالح عامه كشور و مردم و خصوصاً خواست عمومي ملت و همراهي و همدلي مردم استوار بود. در چنين فرايندي بود كه امام خميني تصميمات خويش را صادقانه و شفاف با مردم در ميان مي گذاشت و اجراي آنرا مدبرانه و با قاطعيت راهبري مي كرد،جريان دفاع هشت ساله و تصميم به تداوم جنگ بعد از فتح خرمشهر نيز دقيقاً درچنين فرايندي تصميم‌گيري شده است. امام بعد از فتح خرمشهر سرانجام به اين جمعبندي مي‌رسند كه توقف يك‌طرفه جنگ در آن شرايط به زيان ايران و بسود متجاوز خواهد بود.»
وي يادآور شد: «‌در آن زمان عراق از هيچ‌يك از ادعاها و رفتارهاي خود دست برنداشته بود و قطعنامه‌هاي سازمان ملل ـ كه تا آنروز تصويب شده بودند ـ نيز اصول عمده شرايط ايران را تضمين نمي‌كرد و اگر در اين شرايط ايران تن به آتش‌بس مي‌داد، معنايش پذيرفتن ادعاهاي عراق بود. ضمن اينكه هنوز بخش‌هايي از خاك ايران در اشغال متجاوز بود. مرور زمان و مقاومت جانانه دولت و ملت ايران حقانيت ايران را در دفاع مشروع خويش به اثبات رسانيد. اين نقطة افتخار ايران ـ در دوران رهبري امام و روحانيت ـ است كه در قياس با جنگ‌هايي كه در سده‌هاي اخير در ايران به وقوع پيوسته براي اولين بار است كه درگير يك جنگ فرسايشي مي شود، اما در مقام احقاق حق حتي يك وجب از خاك خود را از دست نمي‌دهد و حقانيت خويش را ثابت مي‌كند. گروه‌هايي كه در روزهاي سخت دفاع مقدس، مردم را تنها گذاشتند و با شبنامه‌ها و كارشكني‌ها و نق‌زدن‌هاي خويش بر زخم آنان نمك رنج پاشيدند، امروز براي توجيه عدم همراهي خود و پاك كردن اين نقطه سياه در كارنامه خويش به انواع توجيه ها و تحريفها روي آورده‌اند.»
حميد انصاري خاطرنشان كرد: «‌پس از پيروزي انقلاب تمام هم و غم امام و مردم ايران بر استقرار نظام سياسي و حل مشكلات داخلي متمركز بود. فرمان بازسازي خرابي‌هاي رژيم پهلوي و جهاد سازندگي صادر شده بود و مردم با شور و شوق براي ساختن كشورشان دست بكار شده بودند كه ناگهان تجاوز وحشيانه و گسترده رژيم بعث عراق مسير ديگري را رقم زد. از نخستين صبح پيروزي انقلاب و حتي از ماه‌ها قبل از آن اخبار مداوم حاكي از شرارت‌هاي صدام و تحريك ضد انقلاب در كردستان و تجاوزات مرزي مكرر بود. جنون فزونخواهي صدام از آغاز انقلاب نشانه‌هاي خود را بروز داده بود ولي متاسفانه شرايط سال‌هاي آغازين پيروزي و وضعيت نيروهاي مسلح و شرايط دولت موقت و پس از آن، دوران بني صدر، وضعيتي را پديد آورد كه صدام قصد خويش را به خيال اشغال كم هزينه و سه روزه ايران و يكسره كردن كار انقلاب اسلامي با دست زدن به تهاجمي همه جانبه ـ كه قطعاً و مستنداً تاييديه آنرا قبلاً از امريكا و برخي دولتهاي اروپايي و شوروي گرفته بود ـ عملي ساخت. تنها راه باقيمانده و منطقي و مشروع براي ملت ايران در چنين شرايطي دفاع از ميهن و انقلاب خويش و دفع تجاوز تا احقاق حقوق خويش بود كه بحق نيز از عهده آن با شجاعت و سرافرازي برآمد و جنگ تحميل شده ـ برخلاف تصور اوليه بانيان آن ـ جز شكست و ناكامي براي متجاوز و حاميان او به ارمغان نياورد.»
وي در ادامه گفت:« در قطعنامة ‌٥٩٨ حداقلي از شرايط چهارگانة ايران از لحاظ حقوق بين‌الملل و تضمين‌هاي بين‌المللي ضمانت شده بود. ايران آتش‌بس را پذيرفت و حقانيتش در جنگ ثابت شد.»
انصاري دربارة پذيرش قطعنامة ‌٥٩٨ از سوي حضرت امام (ره) گفت: «‌مدت‌ها قبل از پذيرش قطعنامه‌ مكاتبات و جلسات مسئولين نظامي و سران قوا با امام وجود داشت. به صورت مشخص از آنچه به ياد دارم آقاي مهندس موسوي، آقاي محسن رضايي و برخي ديگر از مسئولين سپاه و ارتش در اين رابطه به امام نامه نوشته‌اند. آقاي هاشمي رفسنجاني نيز نامة مفصلي نوشتند. مسئول دولت وقت (آقاي مهندس موسوي) با تشريح وضعيت اقتصادي و اجتماعي كشور صراحتاً خواستار تصميم عاجل شده بود. نظر وزارت خارجه هم همين بود. فرماندهان اصلي جنگ نيز به دليل شرايط خاص حاكم بر جنگ و دخالت مستقيم ناوهاي آمريكايي در منطقه و زدن هواپيماي مسافربري و از همه مهم‌تر كاربرد وسيع سلاح شيميايي از سوي عراق معتقد بودند كه تداوم جنگ ـ بصورت كنوني آن ـ امكانپذير نمي باشد.‌»
وي گفت: «‌ادبيات سياسي جهان به‌گونه‌اي است كه ما عادت كرده‌ايم باور كنيم مسايل پشت پرده يك چيز است و آن‌چه مطرح مي‌شود، چيز ديگري است اما بايد توجه داشت كه اين امر در مورد امام و شخصيت‌هاي الهي صدق نمي‌كند. مشي امام و انقلاب اسلامي ايران دقيقاً بر اساس خط‌مشي انبيا بود، همه چيز در متن يك نوع تعامل مستقيم و بي‌واسطه بين رهبري امام و مردم صورت مي گرفت. اين‌گونه نبود كه يك حزب سياسي منافع حزبي خود را سبك و سنگين كند و از ابزار رهبري حزب ـ‌ مشابه آنچه كه در اكثر كشورها متداول مي باشد ـ در جهت پيشبرد اهداف حزب خود استفاده كند.»

وي تاكيد كرد: «‌نظر امام در مورد قطعنامه همان مطالبي است كه در پيام خود آورده اند. امام زبان مردم ايران را دقيق مي‌فهميد و مردم نيز نيازي نداشتند تفسير حرف‌هاي شفاف و صريح و صادقانة امام را از زبان مسئولين و ديگران بشنوند.»
وي خاطرنشان كرد: «‌بحث‌ها و تجزيه تحليل‌ها از چند ماه قبل از پذيرش قطعنامه مطرح بود، با پيگيري جمهوري اسلامي قطعنامه ‌٥٩٨ حاوي نكات و جنبه‌هاي مهم از شرايطي بود كه از سوي ايران بعنوان پيش شرط‌هاي خاتمه جنگ اعلام شده بود و در قطعنامه‌هاي قبلي وجود نداشت. با تصويب اين قطعنامه و دلايل توجيهي مسئولين و شرايطي كه اتفاق افتاد امام نظر خود را اعلام كردند و مسئوليت و تلخي آن را نيز شجاعانه پذيرفتند. اكنون كه سالها از پايان جنگ مي گذرد و مقامات كاخ سفيد و دولت‌هاي اروپايي اين حاميان ديروز صدام خود مبتلاي به عراق شده‌اند يكي پس از ديگري لب به اعتراف رسمي گشوده اند، اعترافات تكاندهنده آنان در رابطه با گسيل حجم عظيم سلاح شيميايي و ميكربي و انواع مدرنترين سلاح كشتار جمعي آمريكايي و اروپايي به عراق در زمان تجاوز به ايران، عظمت كار باورنكردني امام و ملت ايران را بيش از پيش آشكار ساخته است.»

[ ۱۳۸٦/٢/٦ ] [ ۸:٤٢ ‎ب.ظ ] [ امید مهاجر ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
 
صفحات اختصاصی
امکانات وب
RSS Feedفروش بک لینک طراحی سایت