دفـــــــــــاع مقدس
 
نويسندگان

 

بحران جاسوسی در عملیات کربلای 4

یکی از مشکلات اساسی ما در عملیات کربلای 4  بحران جاسوسی بود. نیروهای ما از اروند رود رد شده بودند و با کویت هم مرزشده و یکی از صحنه های پیچیده رزمی را در تاریخ عملیاتهای نظامی رقم زده بودند . ارتش بعث عراق کاملا غافلگیر شده بود و با  عملیات والفجر 8 و استفاده از تاکتیک فریب  بخش اساسی از خاک خود را از دست داده بود .

عراقی که مدعی ساحل شمال غربی اروند بود اکنون جنوب شرقی اروند را هم از دست داده بود به علاوه نیروی دریائی عراق کاملا فلج شده بود و بصره و جاده اساسی و ترانزیت صفوان ( حد واسط کویت به عراق ) در معرض تهدید جدی قرار گرفته بود .


بحران جاسوسی در عملیات کربلای 4

یکی از مشکلات اساسی ما در عملیات کربلای 4  بحران جاسوسی بود. نیروهای ما از اروند رود رد شده بودند و با کویت هم مرزشده و یکی از صحنه های پیچیده رزمی را در تاریخ عملیاتهای نظامی رقم زده بودند . ارتش بعث عراق کاملا غافلگیر شده بود و با یک عملیات فریب  بخش اساسی از خاک خود را از دست داده بود .

عراقی که مدعی ساحل شمال غربی اروند بود اکنون جنوب شرقی اروند را هم از دست داده بود به علاوه نیروی دریائی عراق کاملا فلج شده بود و بصره و جاده اساسی و ترانزیت کویت به عراق در معرض تهدید جدی قرار گرفته بود .

از این رو نظریه جنگ بدون برنده که با طراحی و توافق غرب و شرق شکل گرفته بود در معرض تهدید جدی قرار گرفت و از همین رو مقدمات قطعنامه 598 چیده شده و پیش نویس آن تهیه شد تا تلملی را در حرکات نظامی ایران بوجود بیاورد و از طرفی نقاط ضعف عراق برطرف شده و توان نظامی ارتش بعث نیز تقویت شود . از این رو یکی از فالیتهای عمده و عزصه های نقش آفرینی استکبار فعلیت جاسوسی و اطلاعاتی بود . از این رو می توان عدم موفقیت کربلای 4 را در فرایند بسیار جدی و پیچیده جاسوسی و جمع آوری اطلاعات دانست .

در حین عملیات کربلای 5، کالکی را از سنگرهای عراقی در جزیره بوارین پیدا کردم ابتدا فکر می کردم که این کالک عملیاتی عراق است و سر سری نگاه می کردم  تا اینکه بعضی کلمات آن توجه مرا به خود جلب کرد . که سازمان یگانهای ما را نوشته بود . اما باز هم فکر کردم این کالک احتمالا از دست یکی از فرمانده گردانها افتاده . اما برایم بسیار عجیب بود از خط نوشته شده و نوع کالا عملیات و غیره .

معمولا کالک عملیاتی برای فرماندهان توسط اطلاعات عملیات تهیه می شد و به فراخور رده عملیاتی بخشهائی در اختیار فرماندهان قرار می گرفت ، و کالک منطقه هر گردان به فرمانده گردان و کالک منطقه تیپ به فرمتنده تیپ و کالک عملیات لشکر به فرمانده لشکر واگذار می شد و کالک کل عملیات نیز در اختیار فرمانده قرارگاه ، من و عملیات و همین رده افراد بود .

کالک دریافتی از سنگر عراقی در جزیره بوارین بسیار عجیب بود ، کل منطقه عملیات را نشان می داد ، رنگ بندی کالک همان بود اما با کمی تغییرات ، و مهمتر از همه خطی که نوشته شده بود فارسی اما خط عربی نوشته شده بود .

کالک را به قرارگاه آوردم با بررسی و جدیت در کنترل کالک متوجه شدم که کالک مذبور دقیقا با کالک عملیات قرارگاه در 3 الی 4 ماه پیش دقیقا منطبق است با این تفاوت که کس عرب زبانی آن را نوشته است  و سپس در یافتم که احتمالا کالک عملیاتی قرارگاه توسط فردی خارج شده و جهت یگانهای عراقی تکثیر شده است .

از قرارگاه خارج شده و کالک بدست آمده را به قرارگاه مرکزی برده و به فرمانده سپاه نشان دادم و گفتم کالک عملیات خودمان است که به عراقی نوشته شده است. یکی از کالک‌های خودمان هم همراهم بود و آن را کنار کالک پیدا شده گذاشتیم گفتم دقیقا شبیه هم است و نام همه لشکرهای عمل‌‌کننده  نوشته شده است. مفهوم آن این بود که در عملیات کربلای 4 فردی از قرارگاه به بالا اطلاعات را برده و به عراق داده است. و سپس اطلاعات به همین صورت حاضر و موجود در اختیار فرماندهان عراقی قرار گرفته است  البته نکات قابل توجه و امید وار کننده ای نیز در کالک بود و آن اینکه ما متوجه شدیم این  کالک و طرح عملیاتی مربوط به حد اقل  دو دوره پیش از طراحی نهایی است و سه ماه با تصمیم نهایی فاصله دارد که بعدا این مسئله مورد پیگیری قرار گرفت. البته از همان ابتدا بیشتر به کسانی خارج از قرارگاه  مظنون بودم که به منطقه می‌آمدند و بعدها  هم که مشخص شد نفوذیهائی در رده های بالا ، همانند فرمانده نیروی دریایی که  جاسوس سیا از آب در آمد ماموریت داشته که  اطلاعات لازم را جمع آوری نموده و به هر طریق منتقل نماید ، از این رو تمهیدات لازم اتخاذ شد و احتیاط‌های لازم به عمل آمد و اثر خود را نیز می‌گذاشت. و یکی از دلائل سرعت عمل در کربلای 5 و محدود بودن عناصر تصمیم گیر همین بود  .

برای برسی و تصمیم گیری کربلای 5 آقای هاشمی، جلسه‌ای با فرماندهان گذاشت و برسی این که چرا این طور شد؟ شروع شد و وضعیت کشور نیز تشریح شد که  کشور بحرانی است و ... . و بلاخره تصمیم گیری عملیات کربلای 5 با رفع نواقص در رعایت کامل حفاظت اطلاعات گرفته شد ......... .

 

 

[ ۱۳٩٠/۱٠/۸ ] [ ٢:۱۳ ‎ق.ظ ] [ ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
 
صفحات اختصاصی
امکانات وب
RSS Feedفروش بک لینک طراحی سایت